Podnosek kompozytowy czy metalowy? Zalety i wady podnoska kopozytowego

- Kategorie : Default

Podnosek to element obuwia, które ma za zadanie chronić stopy przed ewentualnymi urazami w trakcie pracy. Stosuje się go głównie w butach ochronnych. Obecnie dostępne są dwa warianty. Który z nich wybrać: podnosek kompozytowy czy metalowy? Obie opcje mają swoje wady i zalety. Warto się z nimi zapoznać, by świadomie dobrać obuwie do wykonywanych obowiązków zawodowych. 

Buty ochronne i robocze – podstawowe różnice 

Pojęcia obuwie i odzież robocza i ochronna są często stosowane zamiennie. Jest to duży błąd, ponieważ zgodnie z przepisami ich zadania nie są takie same. Pierwszy typ, np. bluzy robocze i spodnie robocze, chronią zdrowie pracownika, a także jego własne ubranie. Buty robocze mają zapewnić odpowiednie warunki sanitarne i pomagają utrzymać higienę w miejscu pracy

Inaczej jest w przypadku obuwia ochronnego. Zabezpiecza stopy przed różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi występującymi w miejscu pracy, które mogą przyczynić się do powstawania uszkodzeń mechanicznych lub chemicznych. Ma również ochraniać przed negatywnym działaniem wilgoci, ciepła, czy zimna.

Co to jest podnosek w butach?

Wśród różnorodnych zabezpieczeń, jakie oferują obuwie ochronne, można wyróżnić: specjalne wkładki i podeszwy antyprzebiciowe, podwyższoną cholewkę dla ochrony kostek, a także podnosek. 

Co to jest podnosek w butach? To element znajdujący się w przedniej części obuwia, a konkretnie na noskach. Ich najważniejsze zadanie to ochrona palców przed uderzeniami spowodowanymi przez spadające, ciężkie i ostre przedmioty. Solidny podnosek to zatem niezbędna część, której nie może zabraknąć, zwłaszcza w przypadku stanowisk związanych z pracą fizyczną. 

Rodzaje podnosków

Buty BHP mogą być wyposażone w dwa rodzaje podnosków, wykonane z różnych materiałów. Do ich produkcji służą: kompozyt i metal. To, jaki wariant wybrać, zależy głównie od rodzaju wykonywanych obowiązków oraz miejsca pracy. Dla osóļ wizytujących miejsca pracy oraz przebywających sporadycznie w strefie zagrożenia, alternatywą dla butów roboczych z podnoskiem są specjalne nakładki, które zabezpieczają palce. 

Podnosek stalowy – wady i zalety 

Starszym wariantem, który funkcjonuje już od lat 30. XX, są podnoski stalowe. Są one powszechnie stosowane także współcześnie. Ich główną zaletą jest trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zgodnie z normą EN ISO 20345 wyróżnia się modele 200 J lub 100 J. Pierwszy z nich chroni przed obciążeniem ściskającym równym o wartości co najmniej 15 kN (1500 kg) i uderzeniem równym co najmniej 200 J (200 dżuli). Drugi wariant, 100 J, został opisany w normie EN ISO 20346. Chroni przed uderzeniem z energią co najmniej 100 J (100 dżuli) i obciążeniem co najmniej 10 kN (1000 kg). Wybierając obuwie ze stalowym podnoskiem należy uwzględnić specyfikę tego materiału, która przekłada się na użytkowanie. 

Stal to materiał, który przewodzi zimno, ciepło i prąd. W okresie letnich upałów i uporczywych mrozów może zatem utrudniać pracę. W zimie buty z podnoskiem stalowym wychładzają stopę, a w lecie mogą ją przegrzewać. Co więcej, zwiększają wydzielanie potu, przez co gromadzą się bakterie i grzyby. Dlatego najlepiej wybierać je w okresie wiosennym lub wczesno-jesiennym, gdy panują optymalne temperatury. 

Mimo swojej trwałości zdarza się, że podnoski pod wpływem bardzo mocnego uderzenia, odkształcają się. Często w takiej sytuacji konieczny okazuje się zakup nowego obuwia lub wymiana podnosków. Odkształcone podnoski są niewygodne i trudno z nich korzystać, jeśli wbijają się w palce. 

Kompozytowy podnosek – wady i zalety

Kompozytowy podnosek – co to jest? To element wykonany z polimeru lub poliestru, często dodatkowo wzmocniony włóknem szklanym. Kompozytowe podnoski są lżejsze od stalowych, a ich wytrzymałość w dużej mierze zależy od grubości i ilości zużytego do produkcji materiału. Nie oznacza to jednak, że podnoski kompozytowe nie chronią stóp. Muszą spełniać te same normy, jak ich metalowe odpowiedniki. Tym samym zabezpieczają nogi przed uderzeniem z energią 200 lub 100 J. Kompozyt idealnie sprawdza się w wysokich i niskich temperaturach. Istotną wadą podnosków z kompozytu jest właśnie ich grubość. 

Podnosek metalowy i kompozytowy – podsumowanie 

Buty bezpieczne stosowane są na różnych stanowiskach. Kompozytowe podnoski idealnie sprawdzą się w miejscu pracy, gdzie możliwe są wyładowania elektryczne i stosowane są wykrywacze metalu (metalowe podnoski na pewno zostaną wykryte przez detektory). Ułatwią także wykonywanie obowiązków w okresie bardzo niskich lub wysokich temperatur. Stalowe podnoski to dobry wybór, jeśli zależy nam na butach, które bardzo dobrze chronią, i nie mają grubej warstwy w przedniej części. Nasza hurtownia odzieży roboczej to miejsce, w którym znajdziesz wysokiej klasy obuwie robocze i ochronne dostosowane do różnorodnych warunków, jakie mogą panować w miejscu pracy. 

Udostępnij tę treść

Dodaj komentarz

Śledź nas na Facebooku